Pojďte

na procházku

uvodni obrazek

Nemám čas

Už párkrát mne napadlo, že si sednu někam do kavárny a budu dělat čárku za každé prohlášení, kdy on či ona nemají čas. Kolikrát denně kolem sebe tuhle větu slyšíte? Kolikrát za den ji řeknete vy sami?

Filozoficky vzato, čas skutečně nikdo nemáme, protože vlastnit jej nelze. Plyne a bude plynout bez ohledu na každého z nás. Pokud se také nestane nějaký vesmírný třesk, den bude mít 24 hodin a nedostaneme ani o trochu víc. Současně platí, že nikdo nevíme, kolik 24hodinových dní na světě prožijeme, i proto nám nepřísluší říkat, že čas nemáme, protože ti, kdož tu budou do 90 let přece jen mají o dost víc času, kteří odejdou ze světa mladí (nebo velmi mladí).

Když ale tak vehementně hlásíme, že nemáme čas, nebereme tuhle filozofickou stránku v potaz. Je to velmi reálný projev našeho pocitu. O to právě jde, našeho pocitu. A našeho rozhodnutí. Nemít čas znamená mít na talíři hromadu věcí, které chceme prožít. Trvám na slově chceme. Ono je klíčem k pochopení celého drobného nedorozumění ohledně nedostatku času.

Času je stejně jako bylo včera i před rokem.

Mohlo se ale stát, že máme víc věcí, které chceme zažít, máme novou práci a v ní se rozvíjíme (a proto zabere víc času), potkali jsme nové přátele nebo partnera (se kterými tak chceme trávit čas). Staré zůstaly, nové přibyly. Rozdělit stejný počet hodin mezi více aktivit je náročnější. Ale možné. Je to jen na nás. My si totiž volíme, čím a s kým čas trávíme. Možná budete muset udělat kompromis, ale je to vaše volba. Jestli chcete být v práci o dvě hodiny déle, buďte, nikdo vás ale nenutí. Chcete-li začít kromě piva s kamarády chodit i na squash, choďte, ale něčím bude třeba strávit o hodinu až dvě méně. Je to ale vaše volba.

Nemít čas znamená, že jste si svobodně, vědomě a dobrovolně vybrali SVŮJ způsob trávení času, SVOJE aktivity a lidi. Nikdo jiný o tom nerozhoduje. Šéf vám nakládá další práci a musíte zůstávat déle? Skutečně? Zkusil to a vy jste přijali, zvolili jste. Musíte na pivo, protože...protože se vám chce? V tom případě jen pivo dostalo přednost před jakoukoli jinou činností, na kterou se nedostalo.

Volíme a vybíráme víc podvědomě, dost pravděpodobně jen málokdo má seznam všech věcí a u nich výhody a nevýhody a složité zhodnocení, co před čím upřednostnit. Nezpochybnitelně volíme my sami. I tam, kde máme tendenci svádět to na šéfa, partnera, rodinu nebo život.

Až se za minutu budete rozhodovat, volte dál dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jen myslete na to, že volíte vy a je to váš čas.