Pojďte

na procházku

uvodni

Čeština nám někdy nepomáhá

Je to drobnost, ale komplikuje nám život – učíte se anglicky, německy nebo španělsky a přijdou na přetřes zápory. Pokoušíte se přeložit větu „Zítra večer nikdo nepřijde.“ nebo „Nikdy nechodí včas.“ a velmi záhy narazíte na poučení, že do věty patří jen jedno záporné slovo. Podobně i z hlediska logiky se množící negativní slova ve větě při diskusi se vtipálky matematiky mohou v jednu chvíli stát zbraní proti vám a dostane se vám poučení o navzájem se negujících záporech.

To ovšem není nic (jak pěkně se mi to teď hodí!) proti vlivu na náš mozek a způsobe přemýšlení. V českém jazyce záporku ne- vlastně používáme nadměrně. Nejen při násobení v jedné větě, ale i při běžné konverzaci. Přijdete na návštěvu a běžná nabídka zní: “Nedáš si kafe?” Při velkém pátečním nákupu se automaticky ptáte: „Nepotřebujeme vajíčka?“ Je pro nás tak běžné mluvit se záporem ve větě, ač obsah myslíme kladně, nebo nabízíme a očekáváme přijetí nabídky. Mozek ale NE zpracovává mnohem složitěji. Každý pokyn nedělej tohle, nedělej tamto, automaticky v mozku (a následně i těle, neb to je jak známo řízeno mozkem) tuto činnost vyvolá, ačkoli si přejeme pravý opak. „Bacha, ať ti to nespadne!“ významně zvyšuje pravděpodobnost škobrtnutí a ztráty rovnováhy a spadnutí. Mozek stejně reaguje nejen na podobnou výzvu k akci, která je vidět navenek, ale i na pouhý podnět k přemýšlení. Tudíž povel „Už nikdy nepřijdu pozdě!“ vás zaručeně od pozdních příchodů neodvede.

Chcete-li se zbavit zlozvyku, zavést nový zvyk, nebo zkrátka dělat věci jinak a lépe, vždy je formulujte kladně. „Vždycky přijdu včas,“ je obsahově stejný pokyn, tento ale mozek umí lépe zpracovat. Jednak proto, že jej přímo zpracuje a za druhé proto, že tohle je pro vás jednoznačně formulovaný cíl, na který se lze soustředit a zřetelně formuluje, co je třeba udělat, abyste jej dosáhli.

V rámci nácviku přeprogramovaní myšlení v českém jazyce můžete zkusit doma, v práci, ve společnosti i při zábavě nahradit větu s více zápory upravenou myšlenkou, výrokem, nebo pokynem s významem kladným. Zkuste si udělat jednodenního kladného bobříka, překvapí vás, kolikrát za den hlásáme pravý opak toho, co chceme dosáhnout.