Pojďte

na procházku

uvodni

Nemůžu odejít

Potkávám poslední dobou až desítky lidí, známých, kamarádů, spolupracovníků, nejčastěji ve věku 30 – 45 let, kteří se o své práci vyjadřují poměrně nelichotivě. Někomu vadí nedostatečné (v jejich očích) peníze, jiným kolegové a pracovní atmosféra (se kterou sami nic nedělají), možná polovině vadí práce jako taková (ne že by nutně chtěli do důchodu, ale nebaví je, co dělají).

Do jisté míry všechny tyhle lidi obdivuju, protože já osobně neumím do práce chodit jen pro peníze a dlouhodobě věnovat nejméně 8 hodin denně tomu, co mi nedává smysl. Radši to zkusím jinde, jinak, i s rizikem, že to po nějaké době bude zase stejné jako místo, odkud odcházím. Ano, všude je něco, to je nezpochybnitelná pravda. Ale taky klíč k cestě kupředu. Tak jo, jednou to třeba bude stejné jako tady. Jenže mezitím můžete potkat kupu zajímavých lidí nebo situací, takzvaných náhod, které vás nasměrují úplně jinam.

Ba co víc, dokonce i když to nakonec bude ještě o kus horší (ano, i to se může stát a i mně chvíli trvalo, než jsem si připustila, že to opravdu horší je, protože horší už to přece snad ani být nemohlo :)), budete bohatší. Připravenější na život, zjistíte, co všechno zvládnete, čímž získáte chuť a sebevědomí na další, třeba v očích jiných bláznivou akci. Jenže vy o sobě budete vědět o kus dobrého víc.

Každá změna je pro naši představivost náročná, neb je to jedna velká nejistota a my se v čase posouváme myšlenkami dopředu, místo abychom jen počkali, co se bude dít a když můžeme (tj. tady a teď), i ovlivňovali.

Připustit si, že máme svůj život ve svých rukách. Klidně zůstaňte a nic neměňte. Ale pak nebrblejte. Je to vaše volba, že jste zůstali, je pro vás přijatelnější než jakákoli jiná. Tak se radujte, vyberte si a radujte se, že máte vybráno. Nepřemýšlejte pořád dokola o již rozhodnutém.

Každý z nás máme svůj způsob. Někteří radši jdeme (abychom si zbytek života nevyčítali, že jsme nešli a nechovali se dospěle, a taky protože vždycky to nové přináší i dobré věci), jiní radši zůstáváte.

Vyberte si – nemáte odvahu odejít. A odvahu zůstat máte?