Pojďte

na procházku

uvodni

Když dojde chuť v půli cesty

Je to přirozené, najdeme si cíl, nadchneme se, najdeme si cestu, bez zaváhání „vyběhneme“ a řítíme se závratnou rychlost, plní sil, motivace a sebe i okolí zahrnujeme nadšením, odhodláním, radostí.

Někdo týden, další měsíc, někdo třeba tři. Ale všichni, úplně každý, narazíme na den, dva, tři, kdy se ten úprk zasekne. Prvotní nekonečný optimismus opadne, opakované „přemlouvání se“ v průběhu změny, určitá omezení v jiných částech našeho života, možná stagnující výsledky, nebo jen nedostatečně rychlý posun na vybrané cestě, to všechno nás stojí víc energie než zaběhnuté, obyčejné činnosti.

Poprvé najdeme důvod (rozuměj výmluvu), proč dnes další jeden krok neudělat. A ono se nic nestane, možná trochu výčitek se dostaví. Ale nemnoho. A to je fajn. Čímž nastartujeme opakované, pravidelné i nepravidelné, ústupky, úkroky stranou, drobná zastavení.

Jde o naprosto přirozený proces, nikdo se mu nevyhne a je dobré považovat jej jen za součást osobního rozvoje. Rmoutit se, nadávat si, vyčítat si, to nás nikam dál neposune. Kudy z toho ven?

Prvním krokem je skutečné uvědomění, že jde o běžný prvek a že tu nebude do nekonečna.

Možností máme několik:
  • Najít si parťáka – takového, který zná váš cíl, má realistická očekávání, nenechá vás delší dobu „spát“, občas se zeptá na posun, když to nečekáte.
  • Připomeňte si, jaké to bylo na začátku – proč to děláte? Na co jste se těšili? Co vás nejvíc lákalo a první dny bavilo?
  • Uvědomte si, čeho už jste dosáhli – Víte, že jdete správným směrem i správnými kroky a aktivitami. Stačí je zopakovat. To umíte.
  • Nebojte se si odpočinout (nerovná se otočit o 180 stupňů!) nebo se o krok vrátit zpátky – aby tahle úleva zafungovala, dopředu si stanovte, jak dlouho bude trvat, nebo jaká jsou pravidla, vykřesejte upozaděnou disciplínu.

Ať je to jak chce, samo od sebe nadšení a překonání těchto ne úplně příjemných chvil nepřijde. Máme za sebou ale výsledky, víme, že vybraný přístup funguje a má výsledky. To jsou hlavní důvody a motory, o které se opřít a ve kterých znovu vydolovat původní nadšení, motivaci, chuť a píli.